Yusuf Aslanyürek

Yusuf Aslanyürek

Yapımcı&Görüntü Yönetmeni

PROFILE

ÇOCUKLUK
Yusuf Aslanyürek 1982 yılında Moskova’da doğdu. Babası, yönetmen ve profesör; annesi, jeoloji mühendisidir; kardeşi, Viyana Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği eğitimi almaktadır. Yusuf, ailesinin işleri nedeniyle ilkokulu Rusya, Türkiye ve Suriye olmak üzere üç farklı ülkede okumuş; ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. 12 yaşında başladığı yazılım geliştirme merakı, lise yıllarında profesyonel olarak “yazılım geliştirme ve güvenlik uzmanı” olarak çalışmasına vesile oldu. 1997 yılında “ağ ve güvenlik uzmanı” olarak çalışmaya başladığı “IFR Anima” adlı film yapım şirketinde sinemaya merak sardı. 1998 yılında Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Herkes Kendi Evinde” filminde kamera asistanı olarak çalıştı. İyi derecede Arapça, Rusça, İngilizce bilmesi sayesinde yabancı ekiplerle reklam filmlerinde yer alma fırsatı yakaladı. 1999’da “Şellale”; 2001’de “Mumya Firarda” filmlerindeki asistanlık sürecinin ardından, eğitim almak için iş hayatına ara verdi.

EĞİTİM
Yusuf, 2002 yılında aralarında Tarkovsky, Nikita Mihalkov, Eisenstein ve daha birçok dünyaca ünlü sinemacının eğitim aldığı dünyanın ilk ve en köklü sinema okulu olan Moskova Devlet Sinema Enstitüsü’nden (VGIK) 3.9/4 dereceyle bölüm birincisi oldu. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sinema ve Televizyon Bölümü’nde “Sinemada Görsel Efektler” üzerine yüksek lisans yaparken “Zayıf Hafıza” adlı filmi ile “T.C. Kültür Bakanlığı Geleceğin Sinemacısı” ödülünü kazandı. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. 2017 yılında Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora eğitimi alarak 4.00/4 ortalama ile ders dönemini tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Akademik yaşamı boyunca İstanbul Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi gibi üniversite ve SONY gibi birçok özel kurum için seminerler verdi. 2015 yılında aldığı “Sony Independent Certified Expert” lisansına sahip tek Türk görüntü yönetmenidir.

KARİYER
2005 yılında “Alternatif Sinema” adında bir şirket kurdu ve aynı yıl “Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?” filminde yardımcı görüntü yönetmeni olarak çalıştı. Hemen ardından “Eve Giden Yol” filmine Eurimages’ten (Avrupa Sineması Film Destekleme Platformu) ve T.C. Kültür Bakanlığı’ndan yapım desteği almıştır. Filmin haklarını Özen Film’e devredip, bu filmin görüntü yönetmeni olarak çekimlerini gerçekleştirdi. Film, Japonya ve Almanya başta olmak üzere yirmiden fazla ülkede gösterime girdi. Hemen sonra bu filmlerin bu filmlerin post-prodüksyon işlemlerinin yapıldığı
Şafak stüdyolarında laboratuvar müdürü olarak görev yaptı.

2006 yılından sonra daha çok reklam filmlerinde görev aldı. Nestle, Finansbank, Anadolu Sigorta gibi yüze yakın büyük firmanın reklamlarının yanı sıra; Mor ve Ötesi ve Tarkan gibi ünlülerin müzik kliplerinin çekimlerini yaptı.

2008 Yılında T.C. Kültür Bakanlığı, Bremen ve Northmedia Film Fonları’ndan destek alarak Almanya-Türkiye ortak yapımı “7 Avlu” filminin yapımcılığını ve görüntü yönetmenliğini üstlendi. Film, Türkiye ve Almanya’da gösterime girdi. Bu filmden sonra askerliğini Osmaniye 50. Mühimmat Birliği’nde kısa dönem olarak yaptı. Askerden döndükten sonra görüntü yönetmeni olarak “F-tipi” ve “Fırtına” adlı filmlerin bazı bölümlerini çekti. 2012 yılında köy enstitülerini ele alan “Toprağın Çocukları” filminin görüntü yönetmenliğini yaptı. Bu film, Antalya Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” aldı. 2013 yılında İngiltere’nin en köklü firmalarından Blackhangar ve Cinetech ortaklığı ve T.C. Kültür Bakanlığı desteğiyle “Lal” adlı filmin yapımcılığını ve görüntü yönetmenliğini üstlendi. Film, CPC London adlı şirkette basılarak, Londra’da ve hemen hemen Türkiye’nin her şehrinde gösterime girdi. 2015 yılında “Kümes” filminde görüntü yönetmenliğini yaptı. Film, Uluslararası Seattle Film Festivali’nde açılış yaptı ve İstanbul Film Festivali’nde gösterildi; ardından Antakya Film Festivali’nde “En İyi Film Ödülü” aldı. Festival sineması dışında ticari filmlerde de görüntü yönetmenliği yaptı. Bunlarından bazıları korku türündeki “Mihrez:Cin Padişahı” ve komedi türündeki “Adana İşi”dir. 2017’de yürütücü yapımcılığını üstlendiği, T.C. Kültür Bakanlığı ve Bulgaristan Film Fonu destekli, Chouchkov Brothers ortak yapımı olan “Anons” adlı film, dünyanın en eski, Avrupa’nın en büyük ikinci festivali olan Venedik Film Festivali’nde yarışmacı olarak seçilmiş, jüri özel ödülü ve Akdeniz en iyi filmi ödüllerine layık görülmüştür. Yine aynı yıl, “Asala” adlı film senaryosunu geliştirmek için T.C. Kültür Bakanlığı Araştırma Geliştirme Fonu’ndan destek aldı. Yapımcı ve görüntü yönetmeni olarak çektiği yine T.C. Kültür Bakanlığı destekli “KAOS” adlı sinema filmi, Montreal Film Festivali uluslararası yarışma bölümünde açılış yapmıştır.

SOSYAL HAYAT
Uzun motorsiklet yolculukları, organik tarım yapar. Aşçılıkla ilgilenir, kedi sahibi hayvanseverdir.

İletişim:
[contact-form-7 id=”2654″ title=”Single team contact form”]